logo_euea logo_confh
УКРАЇНСЬКЕ ЕНЕРГЕТИЧНЕ МАЙБУТНЄ: ШЛЯХ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ ЧИ ПОДОВЖЕННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ?

Олена Рибак, директор Європейсько-Українського Енергетичного Агентства взяла участь у семінарі «Транскордонна Біоенергетика: розширення ринків біопалива у транспортному секторі», який проходив в рамках Всесвітнього конгресу з відновлюваної енергетики 2011 в м. Лінчепінг (Швеція).

Семінар був організований Шведською біоенергетичною Асоціацією (SVEBIO) і Європейською Асоціацією Біомаси (AEBIOM). Учасники заходу - економічні експерти, представники компаній сектору біопалива малого та середнього масштабу, обговорили ситуацію на ринку біопалива в країнах ЄС, можливості і ринки для цільових інвестицій. Окремим напрямком програми стала доповідь Олени Рибак, яка розповіла про ситуацію у виробництві та експорті біопалива в Україні, необхідних економічних і законодавчих ініціативах, для того щоб ринок зміг реалізувати існуючий потенціал.

«Український ринок представляє собою величезний потенціал для виробництва біопалива. Так, за даними Міністерства аграрної політики потенціал виробництва біодизелю - 1 млн. тонн на рік, а біоетанолу - 2 млн. тонн. На жаль, на даний момент виробляється лише 100 тис. тонн на рік біодизеля, а, біоетанолу трохи більше 200 тис. тонн. Те ж стосується і біогазу, потенціал його виробництва на фермерських підприємствах - 2,45 млн. тонн умовного палива, а з теоретичних 3000 тис. біогазових установок (згідно з оцінками експертів) працюють одиниці», - пояснює Олена Рибак під час свого виступу.

Але як уточнює експерт, досягти намічених цифр поки перешкоджають чинники політичного і економічного характерів. «У першу чергу - це політичні рішення, - уточнює Олена Рибак. - На сьогоднішній день у роботі два законопроекти щодо стимулювання розвитку ринків біодизеля і біоетанолу. Якщо закони будуть прийняті, то Україна задекларує цілі щодо використання біопалива у транспортному секторі, які можуть скласти до 80% біодизеля до 2015 (пропорційно кількості виробленого дизеля) і 30% біоетанолу (по виробництву бензину) ».

А при поточній ситуації, Україна цікава виключно як постачальник біосировини. Як пояснює пані Рибак, Європейський Союз у 2008-2009 рр. імпортував 2.3 млн. тонн ріпаку з України, це 1,35 мільярда доларів США. Тому що ріпак або рапсова олія, із-за високих цін на світовому ринку, вигідніше експортувати в «сирому» вигляді. Виробництво біоетанолу без дотацій і субсидій для внутрішнього ринку економічно не привабливо. Потенційно, виробництво біогазу з органічних відходів, може мати більше економічної доцільності, але для цього потрібно вирішити питання з зеленим тарифом, ліцензуванням і т.д.

Виходячи з гостроти та актуальності проблем енергоефективності та енергозберігаючих технологій в Україні експерти ЕУЕА разом з представниками Європейської Комісії, уряду України, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, представниками бізнесу та донорських організацій зберуться на Другому Європейсько-Українському Енергетичному Дні, щорічному заході в сфері енергоефективності та альтернативної енергетики, яке відбудеться 31 травня - 1 червня 2011 р. в готелі InterContinental (Київ). За підтримки Держагентства України з енергоефективності та енергозбереження.

Організатори заходу:  Європейсько-українське енергетичне агентство (ЕУЕА) і Conference House. Незважаючи на те, що в минулому році захід проводився вперше, воно зібрало близько 300 учасників більше, ніж з 10 країн світу. Що свідчить про актуальність обговорюваних питань, та необхідності постійного діалогу між основними учасниками ринку.

 
 
                Генеральний Партнер

               

 

                Партнери
 

         

 

         

 

        

 

        

 

 

Доповідачі 2012

  • EnergyDay