logo_euea logo_confh
УКРАЇНСЬКЕ ЕНЕРГЕТИЧНЕ МАЙБУТНЄ: ШЛЯХ ДО СТАЛОГО РОЗВИТКУ ЧИ ПОДОВЖЕННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ?

«Ми вітаємо дії уряду з роз'яснення формування ставок для« зеленого »тарифу щодо виробництва біогазу та звалищного газу. І закликаємо завершити розпочаті ними завдання, шляхом впровадження «зеленого» тарифу для проектів з газифікації і генерації електроенергії зі звалищ », - так прокоментував прийняття ВРУ за основу законопроекту про внесення змін до статті 17-1 Закону« Про електроенергетику »Дейв Янг, генеральний директор компанії INS, голова ради ЄУЕА, організатора II Європейсько-Українського Енергетичного Дня (Київ, 31 травня-1 червня).

З ним солідарний і Віктор Савків, президент групи компаній TIS (член ЄУЕА): «Десятки полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) в Україні перестануть бути джерелами забруднення атмосфери і території, і, що не менш важливо, зможуть приносити прибуток, біогазові проекти стануть рентабельними ».

Адже законопроект передбачає удосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, що виробляється з біогазу, її фінансову оптимізацію. Як відзначає експерт, прийняття Закону дасть старт появі нових систем дегазації по всій країні. «Поки розвиток ринку звалищного біогазу в Україні гальмує саме відсутність« зеленого »тарифу, що робить ринок малопривабливим для капіталовкладень», - уточнює Віктор Савків.

Його колега з ЄУЕА пропонує уряду також активно вивчити питання щодо «зеленого» тарифу по біомасі в розрізі відсутності поправок в ньому на інфляцію. «У той час, як вітер буде продовжувати дути і сонце світити протягом наступних 20 років, теж не можна сказати про незмінність цін на постачання біомаси. Так, був досягнутий значний прогрес у сфері «зеленого» тарифу, але потрібно привести його до логічного завершення, щоб дозволити ринку розвиватися ».

За даними експертів майже 4% території України займають відходи різних видів, а це приблизно 35 млрд тонн сміття, крім того, є велика проблема їх утилізації на полігонах. Сьогодні існує ряд альтернативних проектів з переробки ТПВ, наприклад, збір і перетворення звалищного газу в електроенергію, тепло або пару, і навіть використання в якості автомобільного палива. Такі проекти активно функціонують у США та більшості країн Європи (Німеччини, Австрії, Данії, Швеції, Бельгії). Так, до 2025 року США планують отримувати 29 млрд кВт · г електроенергії щорічно з побутового сміття та звалищного газу. У Європі лідером з виробництва енергії з твердих міських відходів є Франція, де працює близько 130 заводів з утилізації енергії відходів, які виробляють 3.34 млрд кВтг е / е і 9.44 млн Гкал теплової енергії на рік.

Типовий проект утилізації звалищного газу потужністю 0,5-1 МВт скорочує викиди парникових газів приблизно еквівалентні викидам 10 тис. автомобілів. Для поглинання такої кількості газів необхідно висадити ліс на площі до 15 тис. акрів. Вироблена проектом енергія дозволяє заощадити близько 125 тис. барелів нафти на рік.

Беручи до уваги економічні та екологічні вигоди від впровадження біогазових ініціатив, важливо, щоб прийняття законопроекту в другому читанні не затягнулося надовго. «Минулого року ми сподівалися на прийняття« зеленого »тарифу для біогазу, та інвестиційний ажіотаж навколо біогазових проектів був досить високий. Великі західні компанії, що спеціалізуються в LFG проектах, серйозно цікавилися Україною, намічалися нові проекти. Але коли закон так і не був прийнятий, інтерес значно ослаб. Якщо таке станеться знову, повернути довіру інвесторів буде вкрай складно ", - стверджує В. Савків.

«Поправки до закону« Про електроенергетику », в цілому маючи принципово позитивне значення, також зачіпають питання контролю над використанням прибутку від« зеленого »тарифу з боку НКРЕ. Для істотного залучення серйозних іноземних інвесторів потрібна вивірена ліквідація перегинів в цьому питанні, що має стати предметом активного обговорення до другого читання вищезгаданого закону. Також, враховуючи напрацювання Комісії з екологічних інвестицій, альтернативних та відновлювальних джерел енергії Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, є необхідним збільшення коефіцієнта «зеленого» тарифу для електроенергії, виробленої з біогазу, отриманого з біомаси рослинного та тваринного походження, а також з органічної частини відходів до 2,9. А для проектів з дегазації полігонів ТПВ з потужністю електростанції до 500 кВт. - До 3,2, оскільки коефіцієнт 2,6 ставить під сумнів реалізацію програми дегазації полігонів ТПВ в невеликих містах », - підсумовує Йорг Майснер, директор проектів в Україні, HAASE Energietechnik AG, глава робочої групи по біогазу ЄУЕА.

Виходячи з гостроти та актуальності проблем енергоефективності та енергозберігаючих технологій в Україні, експерти ЄУЕА разом з представниками Європейської Комісії, уряду України, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, представниками бізнесу та донорських організацій зберуться на Другому Європейсько-Українському Енергетичному Дні, щорічному заході в сфері енергоефективності та альтернативної енергетики , яке відбудеться 31 травня - 1 червня 2011 р. в готелі InterContinental (Київ). За підтримки Держагентства України з енергоефективності та енергозбереження.

Організатори заходу: Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА) і Conference House.

Незважаючи на те, що минулого року захід проводився вперше, воно зібрало близько 300 учасників із понад 10 країн світу. Це свідчить про актуальність обговорюваних питань, і необхідності постійного діалогу між основними учасниками ринку.

Основними темами в цьому році стануть:

    Нова енергетична стратегія України.
    Вступ до Енергетичного Співтовариства - що це означає для бізнесу в Україні в короткостроковій і довгостроковій перспективі.
    Інвестування в енергоефективність та альтернативну енергетику: інструменти, приклади в Україні та досвід сусідніх країн.

 

Контакти для преси:

Леся Шутко, (067) 2453875,

Shutko@prt.com.ua,

lesya.shutko @ gmail.com

 

 

Довідка:

Європейсько-українське енергетичне агентство (ЄУЕА) - це некомерційна Асоціація заснована в 2009 році, з метою стати платформою для спільних європейсько-українських ініціатив для створення енергоефективного суспільства, розвитку ринку альтернативних джерел енергії та просування «зелених» технологій. Основною метою ЄУЕА є сприяти енергозбереження та розвитку ринку альтернативної енергії на стадіях виробництва, транспортування та споживання енергії шляхом надання інформації (про європейський досвід і ноу-хау, а також про ініціативах європейських країн і проектах в Україні), лобіювання (адаптація українського законодавства до європейських стандартам) та ініціації проектів (підтримка проектів на початкових етапах). Пріоритетними сферами діяльності є: енергоефективність у будівництві та в системах централізованого теплопостачання, біоенергетика (біомаса, біогаз), вітроенергетика та фінансування проектів.

Компанія «ТІС Еко» створена в 2008 році для реалізації проектів з видобування та використання біогазу з полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) в енергетичних цілях. Входить до групи компаній «ТІС» (виробництво будматеріалів, логістика, девелопмент). ТОВ "ТІС Еко" є членом партнерства «Methane to markets» (міжнародна ініціатива, мета якої - скорочення викидів для сприяння охороні навколишнього середовища, економічному зростанню та безпеки в енергетичному секторі). ТОВ "ТІС Еко" є членом Європейсько-Українського Енергетичного Агентства. Проект компанії «ТІС Еко» по збору та енергетичної утилізації біогазу з полігонів ТПВ м. Маріуполя посів 3 місце в рейтингу ТОП-15 «зелених» проектів за версією «Інвестгазети» (2011 р.).

HAASE Energietechnik AG (Німеччина) компанія спеціалізується на сепаруванні шкідливих газів, обробці відходів, впровадженні технологій використання відходів і систем фільтрації, очищення біологічно відпрацьованих газів. HAASE Energietechnik AG є членом Європейсько-Українського Енергетичного Агентства.

 
 
                Генеральний Партнер

               

 

                Партнери
 

         

 

         

 

        

 

        

 

 

Доповідачі 2012

  • EnergyDay